Сергій Васильченко (svasylchenko) wrote,
Сергій Васильченко
svasylchenko

Від «п’яної» до «престижної» картоплі

Ці події розпочалися ще в минулому тисячолітті. У 2000р. на перше квітня газета «Факты и комментарии» опублікувала декілька жартів. Як то спеціальний випуск американцями банкнот для країн СНД номіналом сім доларів. На яких повинні були розміщені на одній стороні портрети президентів найпотужніших країн СНД, а на іншій – будинок Верховної Ради України.

Заголовки таких жартівливих заміток були відмічені зірочками. І під такою зірочкою, на тринадцятій шпальті біля інтерв’ю зі співаком Андрієм Миколайчуком (Певец Андрей Миколайчук: «Картошка, запеченная в фольге, стимулирует мужские способности»)


вийшла невелика замітка – «От «пьяных» корнеплодов колорадские жуки становятся…импотентами».

В цій колонці розповідалось про жителя Донецької області, який випадково розбив сулію з самогоном і первак потрапив на посадкову картоплю. Потім, він виявив, що на пророслій з «окропленої» картоплі не заводяться колорадські жуки. Та й урожай на ній був більший. Спеціалісти столичного НДІ картоплярства, до яких звернулись місцеві агрономи, виявили, що алкоголь негативно впливає на потенцію жуків – колоради не можуть розмножуватись.
Посміявшись з цього дотепного жарту, я вже був почав про нього забувати, але наступні події заставляли про нього періодично згадувати.
Вперше це трапилось в той же 2000-й рік. В той час не було електропотягів підвищеного комфорту і вони, особливо у вхідні та святкові дні, були забиті як консервні банки. І, не зважаючи на переповнення, по вагонах постійно шниряли продавці газет, солодощів та іншого дрібного краму.
Тож повертаючись з травневих свят, я був дуже радий, що вдалося зайняти козирне місце у електричці – біля вікна, і збирався за звичкою задрімати. Але наступні події повністю відбили бажання сну.
Біля мене присіли дві бабусі, видно між собою вони були добре знайомі. Швидко обговоривши ціни на конотопських ринках, вони перейшли на тему саджання картоплі. Одна поскаржилась на здоров’я, і тому саджала картоплю не під лопатою, а під плуг. Інша теж сказала, що старість і її бере, і тому саджали маркером. А потім додала, що по сусідству "городські" (односельчани, що виїхали жити до міста) саджали картоплю по новому та по науковому –перед посадкою мили горілкою картоплю, щоб колорадські жуки її не їли.
Ця остання фраза зачепила всіх у вагоні. Майже кожен пасажир з інтонацією професіонала, що вже як мінімум років п’ять використовує цей метод, переконував інших, що найкраще на потенцію жуків впливає лише певний вид алкоголю. До Бахмача все-таки вдалося досягти загальновагонного консенсусу – всі згодились, що гарантовано нейтралізує «чоловічу силу» колорадів малясовка (самогон з маляси - темної тягучої солодкої маси, що залишається після переробки буряків на цукор). На яких дослідженнях базувалось це твердження, так і не зрозумів, бо голова була зайнята – я ніяк не міг згадати, де я цей прикол читав.
Але тут, з новою партією пасажирів, протиснувся продавець газет і голосно на весь вагон почав оголошувати асортимент. Коли він назвав «Факты и комментарии», я згадав ту першоквітневу замітку.
Приїхавши до Києва, я на другий день, відіслав електронкою листа до редакції газети. В якому я написав, що не варто так жартувати, бо селяни серйозно сприйняли інформацію про алкогольну отруту для колорадських жуків. Хоч я відповіді не отримав, але на сайті газети «Факты и комментарии» стаття «От «пьяных» корнеплодов колорадские жуки становятся…импотентами» відсутня, але залишилась замітка «Выпущена банкнота номиналом семь долларов» . Тож, може, лист таки подіяв.

Минуло ще пару років. Моя теща (дуже творча людина) близько року реалізовувала свій творчий потенціал у самвидавсті, випускаючи шкільно-сільську газету. До речі, цей почин найшов продовження, і тепер в селі виходять декілька «бойових листків» різних авторів.
Тож до моїх обов’язків зятя добавився набір текстів та макетування «редакторського шедевру» тещі.
Окрім того, вона цікавилась екологічно чистими методами вирощування рослин. Тож я не здивувався, коли серед матеріалів для набору, знайшов аркушик з відривного «Українського народного календаря». Але коли до нього дійшла черга, та я почав читати, що там надруковано, в мене полізли очі. На ньому, ЗА 24 КВІТНЯ 2002р, українською мовою, під іншим авторством, був надрукований «Цікавий дослід» - «Саджайте «п’яні» бульби». Фактично це був перекладений той самий жартівливий матеріал з газети «Факты и комментарии».


Прийшовши додому, я розповів дружині про ту статтю і попросив коректно пояснити своїй матері, чому я відмовивсь включати цей матеріал в її видання. Дружина мені відповіла, що тепер зрозуміла, навіщо її мати запитувала, чи в нас є самогон? В нас самогону не виявилось, тому поставити «цікавий дослід» теща не змогла. Хоча є підозра, що зникла з холодильника у тестя настоянка на калгані пішла на омивання картоплі, але на колорадських жуках це не позначилось.

Пройшло ще декілька років. Почала виходити, перед тим широко розрекламована, «Газета по-українськи». Хоча, обіцяної аналітичності в ній не було, проте я її купував – підтримував україномовну пресу не словом, а грошима. Зазвичай я читав цю газету з ранку на роботі, попиваючи каву, а потім віддавав читати тещі. А коли на роботі була «запара» і не було часу на читання, то газета потрапляла до тещі непрочитаною мною.
І от у п’ятницю, 21 КВІТНЯ 2006р., у газеті я по бачив замітку «Колорадські жуки не люблять горілки» . В ній вже був не дослівний переклад статті з «Факты и комментарии», але основна думка залишилась тією ж - зелений змій згубно впливає на потенцію жуків.
Уявивши, які наслідки ця стаття може спровокувати (підбиті очі та зіпсований настрій у нормальних патріархальних сім’ях), я вирішив написати до редакції листа, як я це робив з газетою «Факты и комментарии». В листі я вказав, коли і де з’явилась ця жартівлива стаття, як на її передрук у календарі нарвалась моя теща, та попросив її спростувати.
На відміну від газети «Факты и комментарии», «Газета по-українськи» публічно відреагувала, але не так як я очікував. Через пару тижнів, 5 ТРАВНЯ 2006р, у газеті вийшла стаття «Учені не проти самогону», в ній, замість того, щоб визнати «жарт», редакція спробувала обґрунтувати можливість впливу алкоголю на жуків, а саме гірше – згадали мою тещу. Тож добре, що я в цей день мав час проглянути газету, і відповідно, вона до тещі не потрапила. І взагалі, десь на рік газета в тратила платіжоспроможного читача. Правда, за рік я перестав ображатись, патріотизм переміг, і відновив її придбання, а зараз я купую і журнал «Країна»

Десь в той самий час, коли й вийшла стаття у «Газеті по-українськи», розпочалась реклама препаратів («Престиж» та ін.) від колорадських жуків та інших шкідників, якими просто обробляються бульби перед саджанням. На відміну від алкоголю, ці препарати дійсно ефективно діють, але виникають питання з безпеки. Хоча виробники цієї хімії і пишуть, що отруйні сполуки зникають за місяць, є й інша інформація. Моя тітка, агроном із захисту рослин, товаришує з керівником районної лабораторії, і він розповів наслідки власного досліду. Він обробив картоплю цим препаратом, жуків дійсно не було, але концентрація отрути в нових бульбах знизилась до гранично допустимої норми лише через ПІВРОКУ після збирання врожаю – у СІЧНІ.
Тому дивлячись на картоплю на ринках та в магазинах, шкодую, що інформація про боротьбу з колорарами за допомогою алкоголю виявилась жартом. Я б був би більш спокійним, якби селяни обробляли картоплю «малясовкою», а не «престижем».
Tags: 1 квітня, Верховна Рада, Газета по-українськи, Президент, Факты и комментарии, алкоголь, жарт, картопля, колорадський жук, малясовка, отрута, самогон
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments